


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6.5 mm |
| Width | 3.5 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Height | 1.8 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.6 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Dropout Voltage | 500 mV |
| Min Input Voltage | 0 V |
| Output Current | 500 mA |
| Output Voltage | 8 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Supply Voltage | 26 V |
| Min Supply Voltage | 10 V |
| Accuracy | 5 % |
| Max Output Current | 400 mA |
| Quiescent Current | 2 mA |
| Max Input Voltage | 26 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 9 V |
| Nominal Output Voltage | 8 V |
| Max Output Voltage | 8 V |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Voltage Accuracy | 5 % |
| Schedule B | 8542390000 |
| Load Regulation | 8 mV |
| Line Regulation | 24 mV |
Stock: 23
Distributors
pcbx
Unit Price$1.72781
Ext.Price$1.72781
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.72781 | $1.72781 |
| 10 | $1.45891 | $14.58910 |
| 25 | $1.33995 | $33.49875 |
| 50 | $1.23069 | $61.53450 |
| 100 | $1.13034 | $113.03400 |
| 300 | $1.09065 | $327.19500 |
| 500 | $1.05235 | $526.17500 |
| 1000 | $1.01782 | $1017.82000 |
